DSC_0283

General Tso’s Chicken

Po Walentynkowych słodkościach ponownie zapraszam Was w podróż do Chin, nie będziemy jechać pociągiem, ani nigdzie lecieć! Ale uwierzcie mi wystarczy jedno danie i przymknięcie na chwilę oczu, żeby poczuć się jak w Państwie Środka. A skoro zbliża się weekend, to macie okazję, aby trochę poeksperymentować i wyruszyć w kulinarną podróż. Wiem, że część z Was ciekawi dlaczego wybrałam właśnie ten przepis, już spieszę z krótką opowieścią. Muszę przyznać, że podczas mojego pobytu w Chinach nie spotkałam się z nazwą 左宗棠鸡 (Zuǒ zōng táng jī), prawdopodobnie dlatego, że nazwa ta jest bardziej znana w amerykańskim China Town. Jednakże w większości restauracji w Szanghaju znajdziemy kurczaka przyrządzanego właśnie w ten sposób – smażonego na głębokim tłuszczu z dodatkiem ostrego, słodko-kwaśnego sosu, obowiązkowo podawanego z miseczką ryżu. Podczas pobytu w Chinach stał się on jedną z moich ulubionych potraw., postanowiłam więc odtworzyć smak tego z szanghajskiego 南京東路 (Nánjīng Dōng Lù) Przepis na niego, pod różnymi nazwami, powtarza się w wielu książkach poświęconych kuchni chińskiej. W kuchni amerykańskiej popularne stało się używanie do niego soku z pomarańczy, jednakże ja pozostaję przy klasycznym przepisie, który nie ma sobie równych. Większość składników nie jest niestety dostępna w osiedlowym sklepie, więc konieczna może się okazać wycieczka do sklepu z produktami azjatyckimi. Moja wersja jest bardzo pikantna, więc jeśli wolisz łagodne potrawy ogranicz ilość ostrych papryczek oraz pasty chilli.

potrzebne składniki:
300 g piersi z kurczaka pokrojonej w 1 cm kostkę
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
2 łyżki cukru
1 łyżka sosu sojowego
3 łyżki octu ryżowego
1/4 szklanki bulionu 
1 łyżka Sambal (pasta ze świeżego chilli, jest dostępna w delikatesach Kuchnie Świata) 
3 łyżki wina Shaoxing (dobrym zamiennikiem, jeśli nie uda Ci się go kupić, będzie cherry)
5 łyżek skrobi kukurydzianej (mnie udało się ją dostać w Almie) 
1 jajko 
2 łyżeczki oleju z płatkami chilli (jeśli nie chcesz, aby Twoje danie było bardzo pikantne możesz zastąpić go zwykłym olejem np. rzepakowym lub kokosowym) 
4 ząbki czosnku  
6 suszonych papryczek chilli (możesz dodać ich mniej lub więcej, w zależności od Twoich preferencji) 
olej do głębokiego smażenia

1. Pokrojonego w kostkę kurczaka umieść w misce, dodaj do niego łyżeczkę sody oczyszczonej, 1 łyżkę wina Shaoxing oraz 1/4 łyżeczki mielonego pieprzu. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw na około 15 minut do zamarynowania.

2. W drugiej misce wymieszaj razem 2 łyżki cukru, 1 łyżkę sosu sojowego, 3 łyżki octu ryżowego, 1/4 szklanki bulionu, 1 łyżkę Sambal, 2 łyżki wina Shaoxing i 1 łyżkę skrobi kukurydzianej. Dokładnie wymieszany sos odstaw na bok.

3. W dużym garnku z grubym dnem (lub w woku) rozgrzej olej do smażenia na głębokim tłuszczu (ja użyłam oleju słonecznikowego). Oleju powinno być około 2 cm głębokości – tak, aby kurczak mógł być w całości zanurzony podczas smażenia.

4. Podczas gdy olej się nagrzewa dodaj do przygotowanego wcześniej kurczaka jedno jajko oraz 4 łyżki skrobi kukurydzianej. Całość dokładnie wymieszaj i obsmaż na głębokim tłuszczu do uzyskania złotego koloru. Nie wrzucaj całości kurczaka na raz, ponieważ obniży to temperaturę tłuszczu i kurczak zamiast uzyskać chrupiącą skórkę będzie wchłaniał olej. Ważne jest również umieszczanie kawałków kurczaka pojedynczo w tłuszczu, tak aby kawałki nie posklejały się. Obsmażonego kurczaka przekładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć go z nadmiaru tłuszczu.

5. Do zimnego woka (lub patelni) dodaj 2 łyżeczki oleju z płatkami chilli, drobno posiekane ząbki czosnku oraz suszone papryczki chilli. Zacznij podgrzewać je na średnim ogniu ciągle mieszając. Gdy będziesz już czuć mocny aromat papryczek (uważaj, aby nie zmieniły one swojego koloru na czarny, nadadzą wówczas potrawie gorzkiego smaku) wlej do woka przygotowany wcześniej sos (warto zamieszać go tuż przed użyciem, aby skrobia, która osiadła na dnie ponownie połączyła się z pozostałymi składnikami). Sos podgrzewaj na średnim ogniu, aż zgęstnieje.

6. Do gęstego sosu wrzuć całość usmażonego wcześniej kurczaka i podsmażaj razem na średnim ogniu mieszając tak, aby całe mięso pokryło się sosem. Po około 1-2 minutach smażenia przełóż mięso na półmisek, podawaj z gorącym ryżem jaśminowym.

Smacznego

0 comments on “General Tso’s ChickenAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *