Ci z Was, którzy śledzą mój profil na Instagramie wiedzą, że ostatnio dostałam do przetestowania mikser ręczny od nowej marki – Vintage Cuisine. Szukałam pomysłu na jego wypróbowanie – ubiłam białka na omlet i śmietanę do deseru, ale potrzebowałam większego wyzwania! Zdecydowałam się przygotować drożdżowe racuchy z jabłkiem, bo pomimo zimowej aury nadal mam ochotę na jesienne smaki. Zazwyczaj ciasto wyrabiałam ręcznie, ale mikser sprawdził się perfekcyjnie i zdecydowanie ułatwił jego przygotowanie. Poza tym ma piękny miętowy kolor! Racuchy z tego przepisu wychodzą puszyste, a do tego mają lekko chrupiącą skórkę. Czasem zamiast posypywać je cukrem pudrem, podaję je z syropem klonowym lub dżemem pomarańczowym.Takie racuchy to idealny pomysł na śniadanie dla małych łasuchów, chociaż ja potrafię jeść je przez cały dzień.
Z przepisu wychodzi około 30 racuchów.
potrzebne składniki: 30 g świeżych drożdży 2 łyżki cukru 280 ml mleka 280 g mąki pszennej 2 łyżeczki cynamonu 1 jajko szczypta soli 2 kwaśne jabłka łyżka soku z cytryny olej słonecznikowy lub rzepakowy do smażenia cukier puder
1. Do dużej miski pokrusz drożdże, posyp je cukrem i zalej 100 ml ciepłego mleka (pamiętaj, aby nie było ono gorące). Wymieszane drożdże ostaw na 10 minut, aby zastartowały.
2. W między czasie do dużej miski przesiej mąkę, dodaj sól oraz cynamon. Następnie wlej aktywowane drożdże, dodaj jajko i pozostałe mleko. Całość miksuj do połączenia składników. Możesz wymieszać ciasto ręcznie, ale mikser zdecydowanie ułatwia pracę.
3. Tak przygotowane ciasto przykryj czystą ściereczką i odstaw na godzinę do wyrośnięcia. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.
4. Czekając aż ciasto wyrośnie, umyj, obierz i pokrój jabłka. To od Ciebie zależy jak drobno je pokroisz. Ja lubię średniej wielkości kostkę, która gwarantuje, że w każdym kęsie znajdzie się kawałek owocu. Pokrojone jabłka polej sokiem z cytryny.
5. Gdy ciasto wyrośnie, wymieszaj je łyżką i dodaj pokrojone jabłka.
6. Racuchy smaż na rozgrzanej patelni z tłuszczem (olej powinien mieć wysokość mniej więcej 1 cm) do uzyskania złotego koloru. Podczas smażenia ciasto będzie zwiększało swoją objętość, dlatego na jednego racucha wystarczy łyżka ciasta.
7. Usmażone racuchy odsącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawaj z cukrem pudrem.
Smacznego!
Takie lubię, ale najlepsze robi moja mama :).
Oj, to prawda – nie ma jak u Mamy 🙂
Za cynamonem nie przepadam, ale racuchy z jabłkami uwielbiam 😀
Bardzo fajnie smakują też z kardamonem 🙂
Coś pysznego! Zjadłabym chętnie! 🙂